8 miejsc, które musisz zobaczyć wybierając się do Łodzi

lodz-atrakcje

Łódź warto odwiedzić z co najmniej dwóch powodów. Z jednej strony jest to najbardziej znane i największe miasto przemysłowe w Polsce – jego intensywny rozwój w XIX wieku zaowocował wyjątkową, industrialną architekturą, poprzeplataną wspaniałymi kamienicami w stylu secesyjnym i eklektycznym. Z drugiej strony Łódź uznawana jest za filmową stolicę Polski. To właśnie tu przecież mieści się legendarna Łódzka Szkoła Filmowa i studio Se-ma-for, to także tutaj nakręcono ogromną ilość wspaniałych polskich filmów. Nie zapominajmy też o miłości samego Davida Lyncha do tego miasta;)

Jeśli więc zdecydowałeś się na podróż do Łodzi, szybko zarezerwuj nocleg i zobacz nasz wybór miejsc, które warto zwiedzić.

Ulica Piotrkowska

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-01

Ulica Piotrkowska historycznie stanowiła główny trakt, wokół którego rozbudowywano miasto. Obecnie jest najbardziej znaną łódzką ulicą, wokół której koncentruje się życie towarzyskie i kulturalne miasta. Jest to także jeden z najdłuższych deptaków handlowych w Europie. Wzdłuż ulicy mieści się ponad 100 pubów i restauracji, które w lecie kuszą możliwością wypoczynku w ogródku. To także tutaj znajduje się Aleja Gwiazd, stworzona na wzór hollywoodzkiej Walk Of Fame, upamiętniająca wielkich polskich artystów filmowych.

Muzeum Kinematografii

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-02

Muzeum Kinematografii mieści się w Pałacu Karola W. Scheiblera. Jest to neorenesansowa rezydencja słynnego łódzkiego przemysłowca. W jego wnętrzach kręcono m.in. “Ziemię Obiecaną” czy “Lalkę”, dlatego jest to idealne miejsce na muzeum sztuki filmowej. Ekspozycje obejmują historię technicznej strony filmu jak i elementy scenografii. Możemy tam zobaczyć zarówno stare jak i nowe urządzenia wykorzystywane na planie filmowym oraz dużą kolekcję plakatów filmowych. Ponadto będziemy mieli możliwość zapoznania się z sylwetkami wielkich innowatorów kinematografii.

Na stronie internetowej muzeum znajdziesz informacjie dotyczące aktualnych wystaw oraz organizowanych wydrzeń: kinomuzeum.pl

Muzeum animacji

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-07

Muzeum animacji SE-MA-FOR nie jest zwykłym muzeum, gdzie tylko oglądamy statyczne ekspozycje. To miejsce interaktywne, które pozwala także nam być przez chwilę twórcami animacji! Podczas zwiedzania muzeum dowiemy się na czym polega animacja poklatkowa, jak powstają lalki, jak wygląda plan zdjęciowy filmu animowanego, a także będziemy mogli obejrzeć krótki film w kameralnym kinie.

Strona internetowa muzeum: muzeum.se-ma-for.com

Księży Młyn

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-06

Aby poczuć się jak w XIX wiecznej przemysłowej Łodzi wystarczy wybrać się do dzielnicy Księży Młyn. To wyjątkowy kompleks budynków, który przetrwał do dziś w niemal niezmienionej formie. Możemy tam podziwiać XIX wieczne budownictwo wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Zobaczymy budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe dla robotników i wspaniałe wille dyrektorów i właścicieli fabryk.

Muzeum Miasta Łodzi

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-03

Muzeum Miasta Łodzi mieści się w pałacu Izraela K. Poznańskiego. Jest to  eklektyczna rezydencja, łącząca wiele stylów architektonicznych: od secesji po neorenesans. W muzeum podziwiać możemy niezwykłe wnętrza budowli jak i wystawy związane z historią miasta. Wszystkie najważniejsze informacje na temat muzeum znajdziesz na stronie www.muzeum-lodz.pl.

Biała Fabryka L. Geyera

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-04

Biała Fabryka jest kolejnym łódzkim zabytkiem architektury przemysłowej. Stanowi kompleks budynków klasycystycznych, w którym prowadzona była fabryka tkanin. Dziś znajduje się tam Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie możemy zobaczyć jak przeszło sto lat temu produkowano najwyższej klasy tkaniny. Na stronie internetowej muzeum możesz sprawdzić informacje dotyczące aktualnych i przyszłych wydarzeń, mających miejsce w obrębie całego kompleksu zabudowań Greyera: www.muzeumwlokiennictwa.pl

Szlak Łódź Bajkowa

miejca-warte-odwiedzenia-w-lodzi-05

Na spacer po Łodzi można wybrać się także Bajkowym Szlakiem. Jest to rodzinny trakt turystyczny, który prowadzi śladami najbardziej znanych postaci z seriali i filmów dla dzieci, które powstały w studiu filmowym Se-ma-for. Spotkamy tam Plastusia, Kota Filemona, Misia Uszatka i wielu innych dziecięcych bohaterów.

Cmentarz żydowski

Jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Łodzi mieści się przy ul. Brackiej i powstało w 1892 roku. Zajmuje obszar niemal 40 ha. Na cmentarzu dominują nagrobki w formie macewy, czyli ustawionej pionowo, prostokątnej kamiennej płyty. Znajduje się tam jednak także wiele okazałych grobowców najbogatszych łódzkich przemysłowców. Cmentarz można zwiedzać od niedzieli do piątku, a wstęp kosztuje jedynie 6 zł.

Szukasz noclegu w Łodzi? Sprawdź czy zainteresuje Cię któraś z łódzkich ofert znajdujących się na naszej stronie.

Dodaj komentarz