Wrocław 2016: ostatni dzwonek! Co jeszcze zdążysz zobaczyć?

wroclaw-wydarzenia-esk-2016

2016 to wyjątkowy rok dla Wrocławian, którzy z utęsknieniem i dumą czekali na wyróżnienie ich miasta mianem Europejskiej Stolicy Kultury. Czas jednak leci, kolejne wydarzenia kulturalne odchodzą w przeszłość, a wkrótce pałeczkę przejmie Aarhus w Danii. Przed nami jednak ciągle jeszcze trzy miesiące ciekawych eventów! Jeśli we Wrocławiu mieszkacie albo się tam niedługo jedziecie, jest to ostatni dzwonek, aby się wybrać na wydarzenie pod patronatem ESK 2016. Co więc warto zobaczyć we Wrocławiu jeszcze w tym roku?

Bruno Schulz. Festival (10 16 października)

Ten międzynarodowy festiwal sztuki i literatury rozpocznie się w poniedziałek 10 października i potrwa sześć dni. W programie znajdują się koncerty, konferencje naukowe, wykłady i liczne spotkania z utytułowanymi pisarzami, poetami i tłumaczami. W ramach festiwalu odbędzie się także wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Ostatniego dnia imprezy organizatorzy zapraszają do gry miejskiej „Manekiny”. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Ze szczegółowym programem zapoznasz się na stronie festiwalu.

Palimpsest (do 26 października)

Jeszcze tylko do 26 października możesz wybrać się w niesamowitą dźwiękową podróż po Wrocławiu. Z kasy biletowej Narodowego Forum Muzyki wypożycz zestaw: GPS, słuchawki i iPada ze specjalną aplikacją, a następnie wybierz się na wycieczkę po centrum miasta. Co usłyszysz? No właśnie dźwiękowy palimpsest – prawdziwe odgłosy, które związane były z danym miejscem oraz dodatkowo dźwięki stworzone przez holenderskich kompozytorów muzyki współczesnej. Te drugie symbolicznie mają oddawać charakter danej przestrzeni. Przez nałożenie się dwóch dźwiękowych światów poznasz zupełnie nową rzeczywistość prawdziwych wrocławskich miejsc. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Międzynarodowa Olimpiada Teatralna (14 października – 13 listopada)

Między 14 października a 13 listopada odbędzie się siódma edycja Olimpiady Teatralnej, której hasłem przewodnim będzie „Świat miejscem prawdy”. Do tej pory miastami, które gościły tą wyjątkową imprezę, były m.in. Delfy, Moskwa, Stambuł i Pekin. W trakcie przeglądu będą miały miejsce liczne wydarzenia nie tylko teatralne, ale także z dziedziny filmu, literatury, muzyki i sztuki współczesnej. Do Wrocławia zawitają wielkie nazwiska, m.in. Peter Brook, Tadashi Suzuki, Robert Wilson, Krystian Lupa i wielu innych. W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego gdzie będzie miała miejsce Olimpiada obejrzymy spektakle i filmy, ale będzie także możliwość wzięcia udziału w licznych debatach, seminariach i spotkaniach z wybitnymi twórcami. Wszystkie informacje na temat imprezy znajdziesz na stronie.

Jazztopad (17 – 27 listopada)

Festiwal Jazz nad Odrą zakończył się w kwietniu… No, ale mamy jeszcze Jazztopad! Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ odbędzie się w doskonałych salach koncertowych Narodowego Forum Muzyki. Ten fakt powinien ucieszyć każdego melomana. Tematem przewodnim będą kompozycje poświęcone Wrocławiowi. W programie premierowe wykonania nowych utworów, jazz prosto z Japonii, projekcje filmowe i – tradycyjnie – koncerty w mieszkaniach. Festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 27 listopada, a wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.

Europejskie Nagrody Filmowe (10 grudnia)

Nagrody te są przyznawane twórcom filmów europejskich od 1988 roku. W latach nieparzystych najlepsze produkcje nagradzane są w Berlinie, w latach parzystych w innych europejskich metropoliach. W roku 2016 statuetki będą rozdawane we Wrocławiu. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Narodowym Forum Muzyki. Prestiż imprezy sprawia, że tylko nieliczni będą mogli w niej uczestniczyć. Jednak w ramach tego wydarzenia, w kinie Nowe Horyzonty od 6 września pokazywane są ważne europejskie filmy i zapraszani są znamienici europejscy twórcy filmowi. Wybitne dzieła kinematografii obejrzeć można za wyjątkowo niską cenę – 10 zł. Pełen program projekcji znajdziesz na stronie Kina Nowe Horyzonty.

Niebo: ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (16/17 grudnia)

Ostatnie wydarzenie – spektakl “Niebo” – będzie jednocześnie uroczystym zamknięciem tego niezwykłego dla Wrocławia roku. Widowisko odbędzie się w Hali Stulecia i obejrzy je kilkanaście tysięcy widzów. „Niebo” jest ostatnią częścią tzw „Kwartetu Flow”, czyli największych i najważniejszych wydarzeń, które odbywały się w ramch ESK 2016. Będzie to swoisty komentarz do tego, co działo się we Wrocławiu przez cały rok. W projekcie weźmie udział wielu artystów z Polski, Czech, Niemiec, Izraela, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii.

To zaledwie kilka propozycji z całego mnóstwa imprez, które jeszcze będą miały miejsce we Wrocławiu. Aby poznać je wszystkie, wejdź na stronę ESK.

To jak?

Wybierasz się do Wrocławia? Pamiętaj, że to miasto to nie tylko super zabytki i wydarzenia kulturalne, ale i masa świetnych apartamentów. Zobacz, co mamy do zaoferowania 🙂

Dodaj komentarz