Wnętrza w stylu retro: jak stworzyć klimat?

styl-retro-wnetrza-01

Wnętrza w stylu retro mogą się kojarzyć z antycznymi meblami i przepychem. Tymczasem w stylu retro jest wszystko, co nawiązuje do minionych już epok. Popularne są aranżacje bazujące na elementach dziewiętnastowiecznych, a nawet wcześniejszych, jednak styl retro to także lata 20. czy 60. XX wieku. Zobaczmy więc czego i jak użyć, by uzyskać wnętrze o niepowtarzalnym, nieco nostalgicznym charakterze. Jako przykłady posłużą nam apartamenty znajdujące się w ofercie BookApart.com.

Wnętrza w stylu retro

Oryginalne drewniane meble

styl-retro-wnetrza-02
Apartament Książęcy 3 – Florian w Krakowie

To podstawa, jeśli chcesz nawiązać w swoim wnętrzu do dawnych czasów. Sprawdzą się więc meble z interesującej nas epoki lub stylizowane na takie. Pięknym, a zarazem funkcjonalnym elementem wnętrza retro będą intarsjowane i rzeźbione szafy, komody czy stoliki. Dobrym pomysłem są meble o toczonych nogach i ciężkie fotele z obiciami ze stylizowanych na stare materiałów. Sprawdzą się też nieco lżejsze, gięte krzesła w stylu Thoneta. Pamiętaj, że wnętrze będzie wyglądało dobrze, jeśli będziesz trzymać się jednego stylu. Nie warto np. mieszać mebli epoki industrialnej, z ciężkimi, patetycznymi meblami z okresu napoleońskiego.

Lampy

styl-retro-wnetrza-02
Apartament Gdańszczan

Oświetlenie to jedna z podstawowych kwestii, jakie musimy rozważyć aranżując wnętrze – nie tylko wtedy, gdy decydujemy się na styl retro. Chcąc nadać pomieszczeniu odpowiedniego charakteru, nawiązującego do minionych czasów, musimy zwrócić uwagę na to, jakich lamp użyjemy. Najczęściej będą to stojące na drewnianych, toczonych nogach lampy z abażurami, metalowe lampy witrażowe i duże żyrandole z kryształami.

Sypialnia w stylu retro

styl-retro-wnetrza-03
Apartament Książęcy 4 – Florian w Krakowie

Najważniejszym przedmiotem w sypialni jest oczywiście łóżko. Ważne, aby nawiązywało stylistycznie do dawnej epoki. Łoże powinno być masywne, na drewnianej ramie. Jeśli stawiamy na styl retro w wystroju wnętrza sypialni, możemy zastanowić się też nad baldachimem nad łóżkiem. Nada on wyjątkowego, intymnego charakteru pomieszczeniu. W takim łóżku każdy może poczuć się jak arystokrata.

Retro dodatki do wnętrz

styl-retro-wnetrza-04
Retro Style Apartment we Wrocławiu

Aby dopełnić obrazu wnętrza, zadbaj o dodatki. Mogą to być np. wiszące lub stojące zegary, obrazy lub duże lustra w stylowych ramach. Dobrym pomysłem może być też stary gramofon, radio, maszyna do szycia albo stara maszyna do pisania. Charakterystycznym elementem wnętrz nawiązujących stylistyką do XIX lub XVIII wieku, są długie, ciężkie zasłony w oknach. Ocieplają one wnętrze, nadając nawet bardzo dużym pomieszczeniom przytulności.

Lata 50., 60., 70…

styl-retro-wnetrza-05
Apartament TEN w Warszawie

Możemy urządzić swoje wnętrze w stylu retro nawiązując np. do lat 60. Czego będziemy potrzebować? Przede wszystkim koloru i charakterystycznych, geometrycznych wzorów. Na przykład na tapecie. Mocne akcenty kolorystyczne powinny pojawić się także w postaci mebli i urządzeń. Dziś dostępne są już np. lodówki czy tostery nawiązujące designem do tamtych lat. Oprócz tego ozdoby, np. reprodukcje obrazów Andy’ego Warhola, plakaty z pin-up girls lub inne, nawiązujące do interesujących nas czasów.

Dodaj komentarz