Szukasz wrażeń? Oto 8 pomysłów na nietypowe podróże

pomysly-na-nietypowe-podroze-01

Urlop nie zawsze musi oznaczać dwa tygodnie spędzone w jednym miejscu. Znudzeni standardową turystyką, często wybieramy wycieczki objazdowe, które pozwalają nam poznać różne zakątki jakiegoś kraju lub kontynentu. A jak uczynić nasze podróże jeszcze ciekawszymi? Sprawdź nasze pomysły na nietypowe podróże.

#1 Śladem artysty

pomysly-na-nietypowe-podroze-07

Załóżmy, że lubisz malarstwo z okresu Młodej Polski. Może pomyśl, jak zaplanować podróż szlakiem miejsc, w których zobaczyć można takie prace? Wyszukaj w Internecie muzea, w których znajdują się obrazy Jacka Malczewskiego czy któregokolwiek innego artysty. Może się okazać, że będzie to podróż pełna niespodzianek.

#2 Zwiedzanie miejsc z filmów

pomysly-na-nietypowe-podroze-08

Jeśli jesteś szczególnym fanem jakiegoś filmu, możesz wybrać się na wycieczkę objazdową po miejscach, w których dany obraz był kręcony. Próba odnalezienia dokładnych lokalizacji może być świetną zabawą! Ciekawą opcją jest odwiedzanie wszystkich punktów w takiej kolejności, w jakiej pojawiały się w filmach. W ten sposób masz szansę poczuć się jak bohaterowie opowieści. Być może spróbujesz odegrać niektóre sceny i sfotografować się w charakterystycznych pozach? Warto spróbować! Takie zdjęcia to niezwykła pamiątka z wakacji.

#3 Niestandardowe zabytki

pomysly-na-nietypowe-podroze-02

Wiele wycieczek, zwłaszcza tych organizowanych przez biura podróży, koncentruje się na zwiedzaniu zabytków. Zazwyczaj jednak wybierane są najbardziej oczywiste obiekty. Tymczasem każde miasto ma swoje małe perełki, do których zaglądają tylko nieliczni. Często znajdują się one poza centrum, a żeby je odnaleźć, trzeba popytać miejscowych lub spędzić dłuższą chwilę na szukaniu w Internecie. Może będzie to zapomniany cmentarz albo leśne ruiny. Brzmi jak przygoda!

#4 Nekroturystyka

pomysly-na-nietypowe-podroze-03

Jeśli jednak nie mierzi cię turystyczne chodzenie po cmentarzach i nie boisz się duchów zmarłych, możesz spróbować tej formy spędzania czasu. Wiele nekropolii to miejsca historyczne, w których spoczywają znane i ważne postaci. Nagrobki to często prawdziwe dzieła sztuki. Wiele tego typu cmentarzy to właściwie założenia parkowe z mnóstwem starych drzew i nieczęsto spotykanych roślin. Niektórym wyda się to dziwne, ale dla wielu cisza i powoli sączący się czas w takich miejscach jest źródłem ukojenia.

#5 W poszukiwaniu najlepszego schabowego

pomysly-na-nietypowe-podroze-05

Na koniec coś dla domorosłych krytyków kulinarnych. Jeżeli lubisz jeść, to zainteresuje cię opcja podróży szlakiem różnych restauracji i próbowania dań w każdym miejscu. Możesz wybrać knajpy specjalizujące się w jakiejś dziedzinie, np. burgerownie lub bary sushi. Innym pomysłem jest wybranie jednej potrawy i sprawdzanie jak smakuje w różnych zakątkach kraju lub nawet całego świata. Zwykła surówka z marchewki przygotowywana jest zupełnie inaczej we Wrocławiu niż np. w Bielsku-Białej. Warto to sprawdzić, bo pozorne drobiazgi mogą czynić wielką różnicę.

#6 Post-turystyka

pomysly-na-nietypowe-podroze-04

To względnie nowy trend wśród podróżników – i to bardzo pozytywny! Co robi post-turysta? Przede wszystkim zwiedza świat świadomie. Wie jakie skutki dla popularnych turystycznych destynacji ma ciągły napływ ludzi. Czy zdajesz sobie sprawę jak bardzo może on wpłynąć na zmianę życia zamieszkujących tam osób? Czasami oddziaływanie to jest korzystne – w niektórych miejscach turystyka staje się głównym źródłem dochodów dla miejscowych. Z drugiej strony jednak może mieć negatywne skutki – umiera bowiem prawdziwa kultura danego miejsca na rzecz pseudo-tradycji stworzonej na potrzeby turystów. Przykładem tego są np. słynne ciupagi nad morzem, albo „tradycyjne potrawy”, które nie mają nic wspólnego z historią kulinarną danego obszaru. Świadomy wędrowiec zdaje sobie z tego wszystkie sprawę i planując podróż bierze pod uwagę to, że jego obecność może mieć, pod różnymi względami, negatywny wpływ na odwiedzane miejsce.

#7 Survival

pomysly-na-nietypowe-podroze-09

Tylko dla najwytrwalszych. Znudzeni wygodami hotelowymi turyści wybierają ekstremalne warunki w ekstremalnych miejscach. Miesiąc na Syberii wyłącznie z plecakiem? Świetnie! Amazońska dżungla? Jeszcze lepiej. Największą atrakcją jest spanie pod namiotem i jedzenie tylko tego, co się znajdzie lub upoluje. Potrzebujesz białka, ale nie potrafisz zabić ptaka? Jesz robaka. Potrzebujesz warzyw? Szukasz czegoś, co je przypomina na pobliskiej polanie. Na noc smarujesz się czymkolwiek, co pachnie jak las, albo ziemia, albo śmierdzi wystarczająco mocno aby zabić twój ludzki zapach. Po co? Żeby nie ściągnąć drapieżników. Świetna zabawa!

#8 Wyprawa z ograniczonym budżetem

pomysly-na-nietypowe-podroze-06

Ograniczając budżet, wystawiasz się trochę na działanie przypadku. Musisz kombinować i szukać bezgotówkowych rozwiązań. Zamiast wygodnego przelotu w interesujące Cię miejsce, wybierz podróż na stopa. Zamiast luksusowego hotelu – tańszy hostel (to świetne miejsce na poznawanie nowych ludzi!). A może skusi Cię wielka wyprawa rowerowa? To wydaje się trudniejsze, ale przecież właśnie wtedy spotyka się najfajniejszych ludzi i przeżywa najlepsze przygody.

Daj znać, jak podobają Ci się nasze pomysły na nietypowe podróże!

Dodaj komentarz