Styl loftowy i jego cechy. Jak oswoić zimną fabrykę?

styl-loftowy-cechy

Kiedy w latach 50. XX wieku artyści ze Stanów Zjednoczonych zaczęli adaptować tanie poprzemysłowe hale na swoje domy, nikt nie przypuszczał, że niespełna 70 lat później lofty staną się jednymi z najbardziej ekskluzywnych i pożądanych mieszkań. A że nie każdy może pozwolić sobie na zakup prawdziwego kawałka starej fabryki, styl loftowy zaczął pojawiać się też w zwykłych mieszkaniach przyjmując wpadającą w ucho nazwę soft-loft. Ale o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi?

Wyobraź sobie wielką przemysłową halę. Dzienne światło wpada przez ogromne okna wprost na ściany z nieotynkowanych cegieł. Kiedy spojrzysz w górę, nie widzisz gładkiego sufitu, ale powierzchnię poprzecinaną belkami stropowymi, rurami i wielkimi szynami, którymi przemieszczały się niegdyś fabryczne dźwigi. Zakurzone lampy w metalowych kloszach zwisają na długich kablach. Gdzieniegdzie ciepłe światło rzuca osamotniona żarówka bez żadnej osłony…

Trend powstał przez oswajanie właśnie takich miejsc i tworzenie w nich przytulnych apartamentów. Jakie są więc cechy stylu loftowego? Pokażemy to na przykładzie apartamentów znajdujących się w naszej ofercie.

Po pierwsze: przestrzeń

styl-loftowy-cechy-01
Apartament Różana w Warszawie

To, co najbardziej charakterystyczne dla stylu loftowego, to przestrzenność czyli duże, otwarte pomieszczenia. W prawdziwych loftach, dzięki niezwykle wysokim sufitom możliwe jest utworzenie wygodnej antresoli. Bardzo często prowadzą na nią metalowe schody, które akcentują charakter pomieszczenia.

Cegła, cegła, cegła

styl-loftowy-cechy-03
Apartamenty Pomarańczarnia w Poznaniu

Nie byłoby loftowego stylu bez ceglanych elementów. Zwykle pozostawia się całe ściany z cegły w ich naturalnym, rudym kolorze lub maluje na biało bez tynkowania tak, aby pozostawić interesującą fakturę. Oba rozwiązania dają naprawdę ciekawy efekt.

Minimalizm

styl-loftowy-cechy-02
Apartamenty Straszewskiego w Krakowie

We wnętrzach, w których dominuje styl loftowy, nie znajdziesz zbędnych dodatków i bibelotów. Na ścianach mogą wisieć obrazy, ale wystawka z porcelanowymi słonikami – już niekoniecznie 🙂

Kolorystyka

styl-loftowy-cechy-05
Apartament Garnizonowy we Wrocławiu

Dominują biele i szarości ocieplone łagodną czerwienią cegieł, a także odcieniami drewnianych podłóg, stropów i mebli. Żeby jednak nie było zbyt monotonnie, często dodawane są pojedyncze kolorowe elementy w postaci obrazów, dywanów, sof czy foteli.

Jeśli interesuje Cię ten temat  – ostatnio pisaliśmy na blogu właśnie o ożywianiu wnętrza za pomocą koloru.

Industrialne dodatki

styl-loftowy-cechy-04
Apartament Industrial w Krakowie

Styl industrialny przynależy do stylu loftowego. Dlatego często w tego typu wnętrzach można zobaczyć lampy nawiązujące designem do oświetlenia fabrycznego, odkryte metalowe elementy (np. śruby, rurki), instalacje, kable czy meble z drewnianych palet.

Meble w stylu loftowym?

styl-loftowy-cechy-06
BonJour Aparts w Krakowie

Styl loftowy jest zróżnicowany pod względem umeblowania. We wnętrzach bardziej industrialnych znajdziesz metalowe szafy, witryny i gabloty. W apartamentach, które mają być bardziej przytulne, często zobaczysz klasyczne meble drewniane. Nie jest też rzadkością stawianie na wzornictwo skandynawskie.

Cechy stylu loftowego zaprezentowaliśmy na przykładzie apartamentów, które możesz wynająć korzystając z naszego serwisu. Jeśli któryś Ci się spodobał – po prostu kliknij w obrazek, aby wejść na stronę obiektu.

Jeśli natomiast chcesz poznać również inne trendy w wystroju wnętrz, sprawdź nasz wpis o stylu skandynawskim.

Dodaj komentarz