Stare i nowe piosenki o polskich miastach – poznaj 7 z nich

piosenki-o-polskich-miastach

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że zapragnęliście pojechać w jakieś miejsce tylko dlatego, że usłyszeliście o nim piosenkę? Bywa, że za sprawą dobrego kawałka miasta stają się kultowe. A może już modne miejsca stają się tematami tekstów późniejszych hitów? Jak by nie było, warto zapoznać się z tym, co znani artyści mają do powiedzenia na temat największych miejscowości. Dzisiaj więc prezentujemy najlepsze piosenki o polskich miastach.

Kraków

Obecnie znany jako tętniące życiem miasto turystów, ale kiedy Grzegorz Turnau pisał „Bracką”, Kraków cieszył się estymą miasta sztuki i artystów spod szyldu Piwnicy pod Baranami. Zarówno muzyka jak i nietuzinkowy tekst piosenki doskonale oddają tamten klimat. Utwór opowiada o ulicy w Krakowie, na której pada deszcz. Gdybyście tam trafili i okazałoby się, że rzeczywiście leje, lepiej sprawdźcie, co można robić w czasie niepogody.

Warszawa

„Krakowskie Przedmieście zalane jest słońcem” śpiewał z kolei Muniek Staszczyk. Nie chodziło mu jednak o peryferie Krakowa, a o ulicę w Warszawie. Dziś, nagrana przez T.Love piosenka o stolicy ma status kultowej i dzięki niej cała Polska wie, że Żoliborz jest zielony.

Kołobrzeg

O tym nadmorskim mieście balladę stworzył absolutny klasyk – Wojciech Młynarski. Autor w krótkim tekście oddał charakterystyczny lekki klimat plaży i morza, a jednocześnie ujął w pigułce zawikłaną historię miasta. Sprawdźcie sami ten liryczny majstersztyk.

Wrocław

Nie ulega wątpliwości, że jest to jedno z najmodniejszych miast w Polsce. Podczas konkursu na piosenkę Wrocławia jury postanowiło wziąć to pod uwagę i zwyciężczynią okrzyknęło Marcelinę i jej chwytliwy, młodzieżowy utwór  „Wroclove”. Jedni pokochali tę piosenkę, a inni byli rozczarowani decyzją komisji. A Wam jak się podoba?

 Poznań

W tekście tej piosenki nawet nie pada słowo „Poznań”… A jednak nietrudno zgadnąć, o jakie miasto chodzi! Muchy to popularny zespół pochodzący z Poznania właśnie. A Poznań jak każdy wie  to Miasto Doznań 🙂

Zakopane

Byliśmy już nad morzem, więc czas wybrać się w góry. W 2004 roku zespół Czarno Czarni wydał płytę „Sułtani swingu”, na której zamieścił swoje wersje kilkunastu szlagierów. Wśród nich znalazła się piosenka „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem”. Opowiada ona bardziej o romansie niż o samym mieście, ale możemy się z niej dowiedzieć, że księżyc świeci tam jak stal. Cóż, najlepiej przekonać się o tym osobiście.

Trójmiasto

Wiecie gdzie wszystko się kończy i zaczyna? Właśnie w Trójmieście. Tak przynajmniej twierdzą panowie z zespołu eM w piosence „Tramwaje jak komety”. Dlatego właśnie tym utworem zakończymy nasze zestawienie. Tutaj podobno jest też początek, więc po zapoznaniu się z tym kawałkiem, możecie przesłuchać naszych propozycji jeszcze raz i przekonać się w ilu z nich jest dodatkowo nawiązanie do jesieni 🙂

Jeśli chcesz się przekonać, ile prawdy jest w tych piosenkach, to nie pozostało nic innego, jak odwiedzić te miasta 🙂 Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą apartamentów do wynajęcia. Jako jeden z niewielu serwisów umożliwiamy negocjację cen!

Dodaj komentarz