Pomysły na wycieczkę z dziećmi – sprawdzone propozycje

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-09

Zapewnienie naszym pociechom stymulujących zajęć bywa nie lada wyzwaniem. Z jednej strony zależy nam na tym, aby pociechy się nie nudziły, z drugiej chcemy, żeby z zabawy wyniosły jakąś naukę. Nie wspominając o tym, że sami też chcielibyśmy spędzić ten czas przyjemnie i interesująco! Najlepszym rozwiązaniem jest wyjście z domu i wspólne poznawanie świata. Tylko co zrobić, gdy nie przychodzą nam do głowy żadne pomysły na wycieczkę z dziećmi? Najlepiej sprawdzić, jakie propozycje mają inni. Dziś prezentujemy nasze.

Wystawa interaktywna lub muzeum multimedialne

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-07

W wielu miejscach w Polsce możemy dziś odwiedzić nowoczesne miejsca, które przeczą standardowemu wyobrażeniu o wystawie jako o nudnym miejscu, w którym oglądamy obiekty za szybą. Dziś wystawy umożliwiają dotykanie, słuchanie, eksperymentowanie i po prostu dobrą, stymulującą zabawę. Sztandarowym przykładem takiego miejsca jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Warto rezerwować wstęp wcześniej, bo kolejki są długie!

Warto też odwiedzić Hydropolis we Wrocławiu. Jest to multimedialna wystawa poświęcona wodzie, która w tym roku zajęła 2 miejsce w plebiscycie „7 cudów Polski” organizowanym przez National Geographic! Mamy tu część poświęconą ekologii, inżynierii wodnej, wodnym głębinom i mieszkającym w nich stworom. Warto odwiedzić.

Jeśli wolicie dzieciom przybliżyć kulturę, niż nauki ścisłe – a może po prostu macie najbliżej do Łodzi – to polecamy muzeum animacji Se-Ma-For. Można tam spotkać bajkowych bohaterów, samodzielnie stworzyć lalkę i zapoznać się z etapami powstawania filmu animowanego.

Zamki, pałace, warownie

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-02

Chyba każdy kiedyś choć raz zamarzył, aby cofnąć się do okresu, kiedy w pełnych życia grodach władzę pełnili królowie i książęta. Dzięki temu, że wiele dawnych warowni zostało odremontowanych i udostępnionych do zwiedzania, możemy dziś takie podróże w czasie są możliwe.

Wiele zamków i pałacyków oferuje dziś multum atrakcji dla dzieci: pokazy walk rycerskich, poszukiwanie duchów białych dam, czy zajęcia praktyczne, takie jak np. tworzenie glinianych naczyń. Jednym z najciekawszych tego typu obiektów jest Zamek w Malborku w północnej części Polski, gdzie latem organizowane są inscenizacje oblężenia dawnej siedziby Krzyżaków. Na pokazy walk rycerskich i specjalne wieczory z duchami wybrać można się także do Zamku Ogrodzieniec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z kolei Zamek w Pszczynie na Górnym Śląsku organizuje przeróżne tematyczne imprezy prowadzone przez fantastycznych animatorów, a – jakby tego było mało – możecie spróbować tu prawdziwie królewskiego, staropolskiego jadła.

Jeśli nie odpowiada Ci żadna z tych lokalizacji – wystarczy poszukać w okolicy. Polska jest pełna zamków!

Dinoparki

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-05

Wiele maluchów przeżywa w którymś momencie fascynację dinozaurami. Co warto więc zrobić? Oczywiście zabrać je do jednego z wielu powstałych ostatnio w Polsce dinoparków. Można w nich zobaczyć naturalnej wielkości modele wielu gatunków tych ogromnych gadów. W niektórych parkach dinozaury nawet ruszają się i wydają dźwięki. Wiele oferuje także inne, ciekawe atrakcje. Jura Park Bałtów (woj. Świętokrzyskiepozwala dzieciakom zamienić się w prawdziwych badaczy – na specjalnym placu zabaw można odkopać szkielet dinozaura! Mieszcząca się niedaleko Opola Jura Park Krasiejów oferuje natomiast warsztaty paleontologiczne i możliwość oglądania pracy profesjonalnych paleontologów, ponieważ znajduje się w miejscu, gdzie prowadzone są prawdziwe prace archeologiczne.

Zoo

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-06

Zoo to jedno z pierwszych miejsc, które przychodzi do głowy, kiedy zastanawiamy się, dokąd zabrać maluchy. Oglądanie zwierząt w zoo pozwala poszerzyć wiedzę na temat otaczającego świata, a także uwrażliwić dzieci na los gatunków zagrożonych wymarciem. Dzisiejsze ogrody zoologiczne to już nie smutne zwierzęta w klatkach, ale miejsca, gdzie prowadzona jest intensywna działalność edukacyjna w przyjemnej formie. Zoo we Wrocławiu jest przykładem nowoczesnego ogrodu, w którym w warunkach imitujących naturalne oglądać można gatunki z niemal wszystkich części świata. Koniecznie zobaczyć tu trzeba Afrykarium, wielką atrakcją są także pokazy karmienia niektórych zwierząt. Równie ciekawą ofertę ma Zoo w Poznaniu, które organizuje ciekawe wydarzenia – można je śledzić na stronie internetowej ogrodu.

Ogród botaniczny

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-04

Aby zapoznać dzieci z bogactwem świata flory, można zabrać je do ogrodu botanicznego. Jeśli macie swój ogródek, możecie spróbować namówić dzieci do odszukania roślin podobnych do tych, które rosną u Was. To może być całkiem niezła zabawa botaniczno-detektywistyczna! Takich miejsc jest w Polsce jest mnóstwo. To nie tylko te, które prowadzone są przez Uniwersytety, takie jak Ogród Botaniczny w Krakowie czy ten we Wrocławiu, ale często ogrody prywatne, zakładane przez fascynatów. W województwie świętokrzyskim znajdziecie np. przepiękny Ogród na Rozstajach. Warto jednak rozejrzeć się i sprawdzić, jakie ogrody są najbliżej.

Miejsca pełne słodkości

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi-08

Większość dzieci (i nie tylko) kocha słodycze. Dlaczego więc nie zabrać ich w miejsca, w których mogą nauczyć się jak je przygotowywać? W Żywym Muzeum Piernika w Toruniu będziecie mieli okazję (prawie) samodzielnie przygotować pierniki według oryginalnej receptury z XVI wieku. W Rogalowym Muzeum Poznania poznacie historię Rogali Świętomarcińskich i pomożecie mistrzowi cukierniczemu w ich upieczeniu. Na koniec oczywiście będziecie mogli skosztować wypieków 🙂 W wielu miejscach powstały też manufaktury cukierków, w których organizowane są pokazy produkcji kolorowych słodkości, najczęściej zakończone degustacją. Wiemy, że cukier jest niezdrowy, ale można choć raz zabrać malucha na słodki spektakl. Jeśli nie w Toruniu czy Poznaniu, to np. w Krakowie lub Warszawie.

Góry

pomysly-na-wycieczke-z-dziecmi

To propozycja dla aktywnych, a większość dzieci jest aktywna, prawda? 😉 Dlatego wycieczka w góry jest doskonałym pomysłem. Nie tylko dlatego, że dzieci mogą się poruszać i spędzić czas na świeżym powietrzu, ale też dlatego, że góry są świetnym miejscem, w którym można uwrażliwiać maluchy na przyrodę. W trakcie takich wypadów dzieci uczą się, jak prawidłowo zachowywać się w parku narodowym, czy nawet zwykłym lesie. Nie zachęcamy oczywiście do zabierania dzieci w wysokie Tatry, jednak starszaki poradzą sobie już w wyższych partiach Karkonoszy, oczywiście pod warunkiem wybrania odpowiednio bezpiecznej trasy oraz odpowiedniego przygotowania. O tym drugim pisaliśmy niedawno we wpisie poświęconemu jesiennym wyjazdom w góry.

Wcześniej opisaliśmy również najlepsze miejsca noclegowe w Zakopanem, Szklarskiej Porębie i Wiśle. Warto sprawdzić!

Jak Ci się podobają nasze pomysły na wycieczkę z dziećmi? A może masz inne propozycje? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz