Kiedyś straszyło, dziś zadziwia. Poznaj najmodniejsze osiedle Wrocławia!

najmodniejsze-osiedle-we-wroclawiu-nadodrze

Niegdyś straszyły tu brudne, odrapane kamienice i szemrane towarzystwo na ulicach. Dziś jest to chyba najmodniejsze wśród młodych osiedle Wrocławia, pełne kawiarni, rzemiosła i artystycznych inicjatyw. Mowa o Nadodrzu, które zyskało nową twarz, stając się synonimem artystycznego obszaru miasta, w którym dzieją się nadzwyczajne historie. Dziś na blogu BookApart.com zachęcamy, aby zapomnieć na chwilę o urokliwym rynku i wyruszyć tam, gdzie można zachłysnąć się miksturą historii i nowoczesności. Tutaj naprawdę jest co robić!

Kawiarnie i restauracje na Nadodrzu

Na Nadodrzu spróbujesz przepysznego i zdrowego jedzenia. Jest tu mnóstwo knajpek, prowadzonych przez prawdziwych pasjonatów. Zajrzyj np. do Powoli , gdzie dostaniesz zdrowe, w większości wegetariańskie dania w naprawdę przystępnych cenach. Tuż obok tej knajpki mieści się Drink Hala, czyli najlepiej zaopatrzony sklep z piwami rzemieślniczymi i regionalnymi we Wrocławiu. Tam warto oczywiście zaopatrzyć się w piwo produkowane we Wrocławiu, na przykład przez Browar 100 mostów.

fot. Dawid Schindler

Opublikowany przez cafe rozrusznik na 20 lipiec 2016

Jeśli wolisz ożywić się za pomocą filiżanki kawy, wstąp do Cafe Rozrusznik przy ul. Cybulskiego. Ta malutka, kolorowa kawiarnia to eko atmosfera, pyszna kawa i dobra muzyka, czyli interesująca alternatywa dla często przepełnionych lokali w Rynku.

Najlepsze lody we Wrocławiu?

Przechadzając się po nadodrzańskich uliczkach zajrzyj do lodziarni Roma, która działa przy ul. Rydygiera od 1946 roku i jest tym samym jedną z najstarszych lodziarni we Wrocławiu. To nie wszystko – właśnie tutaj, zdaniem wielu Wrocławian, są najlepsze lody w mieście.

Chodzą słuchy, że gośćmi honorowymi tego weekendu będą warzywne specjały.
Przed Wami jesienna dama – Dynia!
Co jeszcze się pojawi? Sprawdźcie sami 🙂

Opublikowany przez Lodziarnia Roma na 9 wrzesień 2016

Styl prowadzenia lodziarni i technologia wyrobu lodów nie zmieniły się od lat. I to chyba właśnie w tym tkwi tajemnica tego magicznego miejsca. Jeśli planujesz się tu wybrać, pamiętaj, że lodziarnia jest otwarta tylko w okresie wiosenno-letnim.

Ciekawa pamiątka z Wrocławia

…to taka, w którą ktoś włożył swoje serce i umiejętności. Gdzie można kupić taki przedmiot? Na przykład w działającej od 1978 r. pracowni pozłotniczej Jana Domańskiego. Mistrz pozłotnictwa tworzy tam ramy do obrazów zgodnie z najdawniejszymi technikami. Nie znajdziesz tu plastikowej taniochy pomalowanej „złotym sprayem”. Ramy, które tu obejrzysz i kupisz są ręcznie rzeźbione w drewnie i często pozłacane prawdziwymi płatkami złota. Wiele z obiektów to zabytkowe dzieła sztuki odrestaurowane przez Mistrza.

Fot. Joanna Jaskólska, www.poranapanoramy.pl

Opublikowany przez Róża Rozpruwacz na 24 sierpień 2016

 

Jeśli natomiast chcesz coś zrobić samodzielnie, bez lat praktyki nie będzie łatwo, ale zawsze możesz skrócić sobie spodnie albo zwęzić spódnicę 🙂 Taką możliwość daje ci Róża Rozpruwacz. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, ponieważ łączy w sobie kawiarnię i warsztat krawiecki. Możesz tu przyjść naprawić ukochane ubranie i porozmawiać przy kawie i ciastku. Poza tym odbywają się tu warsztaty, na których nauczysz się np. jak poprawnie wszyć zamek.

Nowoczesny design i oddolna reanimacja kultury

Przy ul. Kazimierza Jagiellończyka znajdziesz galerię-sklep Natura Rzeczy. Możesz tu nabyć przedmioty zaprojektowane i stworzone przez młodych wrocławskich artystów i designerów. Meble, naczynia, obrazy, rzeźby – wszystko jedyne w swoim rodzaju.

Opublikowany przez Natura Rzeczy na 3 listopad 2016

Będąc na Nadodrzu warto zajrzeć do CRK, czyli Centrum Reanimacji Kultury. To jedno z najbardziej alternatywnych miejsc we Wrocławiu. Poczujesz ten klimat od razu po wejściu na teren podwórka, które CRK zajmuje. Murale na ceglanych ścianach, malutki bar gdzieś wewnątrz budynku, salka koncertowa, na której usłyszysz najbardziej alternatywne zespoły z całego świata. Jeśli lubisz czasem odejść od mainstreamu, spodoba Ci się squotowa atmosfera totalnej twórczej wolności panująca w tym miejscu.

Miejsca z klimatem

Na Nadodrzu znajduje się też zabytkowy, lecz wciąż działający Dworzec PKP, z którego chętnie korzystają mieszkańcy północnej części miasta. XIX-wieczny ceglany budynek jest charakterystycznym miejscem na mapie Wrocławia. A nieopodal niego znajduje się niedawno odremontowany Park Stanisława Staszica. To niewielki zielony zakątek z placami zabaw, miejscem do gry w szachy i zupełnie wyjątkową fontanną połączoną z torem wrotkarskim.

Najmodniejsze osiedle Wrocławia położone jest dosłownie rzut beretem od ścisłego centrum miasta. Do Rynku lub Ostrowa Tumskiego można stąd dotrzeć spacerem. Dlatego turyści coraz częściej wybierają to miejsce na noclegi. Niektóre apartamenty – na przykład Apartament 2213 – mieszczą się w kamienicach, dzięki czemu są przestronne i klimatyczne. Inne – jak Apartament 2216 – znajdują się w nowoczesnych, nowopowstałych plombach. To kolejny dowód na to, że na Nadodrzu każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz