Koty rządzą światem. 7 miejsc, które tego dowodzą

miejsca-zwiazane-z-kotami-01

Jak wiadomo, rządzą Internetem. Okazuje się jednak, że mają władzę nie tylko w wirtualnej rzeczywistości. Po prostu koty rządzą światem. Dlatego dziś wszystkich kociarzy (i nie tylko) zapraszamy na krótką wycieczkę po punktach na mapie świata, w których szefują ci mali spryciarze. Znasz już najciekawsze miejsca związane z kotami?

Brunszwik

miejsca-zwiazane-z-kotami-02
Fot. Brunswyk, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Braunschweig_Brunswick_Katzenstele_(2006).jpg

Zaczynamy od Brunszwiku. To miasto w Niemczech, w którym znajduje się rzeźba przedstawiająca hasające koty. Każdy, kto ma w domu włochatego towarzysza, rozpozna odzwierciedlone w brązie pozy. Oficjalna wersja mówi, że pomnik stworzono na rozkaz księcia Henryka Lwa, i że jest on właśnie tego władcy personifikacją. Cóż, my sądzimy, że rzeźba powstała na życzenie kotów rządzących tą miejscowością od średniowiecza.

Londyn

miejsca-zwiazane-z-kotami-03
Fot. Elliott Brown, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Statue_of_Hodge_-_Dr_Johnsons_cat_-_in_Gough_Square_(4043318307).jpg

W Londynie z kolei jest rzeźba kota Hodge’a. Był on ukochanym pupilem angielskiego pisarza Samuela Johnsona. Autor podobno specjalnie dla niego kupował małże. Dlatego rzeźba, którą możemy dziś oglądać na Gough Square, przedstawia Hodge’a siedzącego nad pozostałościami tego – jak się okazuje – kociego przysmaku. Całość zdobi inskrypcja: A very fine cat indeed, bo właśnie tak zwykł mawiać o swoim sierściuchu literat.

Skoro już jesteśmy w Londynie, warto wspomnieć, że ostatnio swoją rzeźbę w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud zyskała kotka Tardar Sauce, czyli słynny Grumpy Cat. Nie oszukujmy się, jest to największa gwiazda, której figura znajduje się w muzeum.

Sprawdź nasze apartamenty w Londynie

Kijów

miejsca-zwiazane-z-kotami
http://www.mykiev.info/uploads/page/page_pic/73/pamyatnik-kotu-panteleymonu_1.jpg

Również w Kijowie na Ukrainie kot nakazał postawić sobie pomnik. Rzeźbiarz pokornie i z dużą wprawą oddał miękkość długiego futra. Figura znajduje się przed restauracją, której zarządcą był kot Pantyusha. No dobrze, tak naprawdę był to mądry dachowiec, zamieszkujący zaplecze baru. Kochali go zarówno pracownicy, jak i klienci restauracji. Po tragicznej śmierci kota w pożarze, wszystkim trudno było się pogodzić ze stratą, w związku z czym ufundowano pomnik przedstawiający kociego przyjaciela.

Trzebnica

http://ziemiatrzebnicka.pl/wp-content/uploads/2016/04/trzebnica-rynek-koty.jpg

Wreszcie jedziemy do Polski! A dokładniej do Trzebnicy koło Wrocławia. Ponieważ Wzgórza Trzebnickie potocznie nazywane są Górami Kocimi, pojawił się pomysł, aby uhonorować zwierzęta rzeźbami na terenie miasta. Obecnie można znaleźć tu 7 figurek przedstawiających myszołapy. Z tego co wiemy, koty pracują nad przekonaniem mieszkańców do sfinansowania kolejnych pomników.

Sprawdź nasze apartamenty we Wrocławiu

Amsterdam

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cat_Cabinet_face_Amsterdam-Photo_by_Pejman_Akbarzadeh_Persian_Dutch_Network.jpg

To jednak nic w porównaniu z Amsterdamem, gdzie te niewielkie drapieżniki mają całe poświęcone tylko sobie muzeum. KattenKabinet to muzeum prywatne, w którym znaleźć można mnóstwo przedmiotów i dzieł sztuki, przedstawiających koty. Prawdziwa gratka dla koto-maniaków. http://www.kattenkabinet.nl/

Sprawdź nasze apartamenty w Amsterdamie

Kraków

A teraz prawdziwy hit! Być może słyszeliście o kawiarniach w Japonii, które oprócz kawy oferują towarzystwo kotów. Czy wiecie, że podobne miejsce stworzono także w Krakowie? Kocia Kawiarnia Kociarnia mieści się przy ul. Krowoderskiej. Wypijesz tu pyszną kawę, zjesz ciasto, kupisz kawowe gadżety, a jednocześnie możesz stać się legowiskiem dla któregoś z włochatych lokatorów. Miejsce to prowadzone jest przez fundację „Kocia Akademia”, więc przychodząc tu, masz szansę pomóc kotom w potrzebie. Odwiedź stronę internetową kawiarni i przekonaj się sam.

miejsca-zwiazane-z-kotami-04

Jeśli mieliście jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że koty rządzą światem, to mamy nadzieję, że przejrzeliście na oczy. To oczywiście tylko niewielka część z ogromu punktów na świecie, które związane są w jakiś sposób z kotami. Dlatego, gdziekolwiek jedziecie, zachęcamy do rozglądania się wokół, bo ich pazur odcisnął swoje piętno w naprawdę wielu miejscach.

Dodaj komentarz