Bieszczady. Co warto zobaczyć i zrobić?

bieszczady-szlaki-atrakcje-01

Kojarzone z dzikością i małą ilością turystów. Obszar, który wybierają artyści, miłośnicy natury i slow-foodu. Mityczne miejsce ucieczek wielu zmęczonych życiem korporacyjnym miastowych, którzy właśnie tam chowają swoje telefony komórkowe. Jeśli uważasz, że nie możesz żyć bez Internetu – nie jedź tam! O jakim miejscu mowa? Oczywiście o Bieszczadach! Ich magia przyciąga coraz więcej osób. Wszystko dlatego, że te góry są dla każdego. Oto, co warto zobaczyć i zrobić w Bieszczadach.

Coś dla piechurów

bieszczady-szlaki-atrakcje-02

Bieszczady nie należą do wysokich gór. Ich najwyższy szczyt – Tarnica – mierzy 1346 metrów. Sprawia to, że nie trzeba być szczególnie zaprawionym w bojach piechurem, żeby wyruszyć na bieszczadzkie szlaki. Jednym z atutów tego miejsca jest niezwykła, nieskażona przez człowieka przyroda. Występująca tu roślinność to często okazy, które nie pojawiają się w innych częściach Polski. Jeśli wybierzesz mniej ruchliwy sezon, to całą pewnością tutaj nie będziesz też wchodzić na szczyt wespół z tysiącami innych turystów. Właśnie na tym polega atrakcyjność bieszczadzkich szlaków: cisza, spokój i niczym niezakłócony kontakt z naturą. Warto więc ubrać wygodne buty i po prostu iść w góry!

Coś dla koniarzy

bieszczady-konie-jazda

Na terenie Bieszczadów wiele jest gospodarstw prowadzących stadniny koni. Wszystko dlatego, że obszar ten jest znakomicie przystosowany do uprawiania jazdy konnej. Podziwianie wspaniałych, ogromnych przestrzeni z końskiego grzbietu jest nie lada przyjemnością. Często organizowane są tutaj obozy konne dla dzieci i młodzieży, jest to zatem doskonałe miejsce na rozpoczęcie przygody z tym pięknym sportem. Zaawansowani jeźdźcy przyjadą tutaj na weekendowe lub dłuższe rajdy. Jeśli interesuje Cię ten sposób rekreacji, sprawdź np. ofertę Sosnowego Dworu, Stajni Batiara, czy Stajni Kulbaka. Więcej ośrodków jeździeckich znajdziesz na stronie twojebieszczady.net.

Coś dla narciarzy

bieszczady-atrakcje-narty

Zimą Bieszczady to raj dla narciarzy i snowboardzistów. Duża ilość wyciągów, dobrze zaopatrzone wypożyczalnie sprzętu i rozwinięta infrastruktura sprawiają, że właśnie tutaj ściągają turyści z całego kraju w okresie zimowych ferii. Warto dodać, że z reguły trasy zjazdowe są tutaj łagodne, dlatego jest to świetne miejsce na rodzinny wypad z maluchami, które stawiają swoje pierwsze kroki w sportach zimowych. Najsłynniejszym kojarzonym z narciarstwem miejscem w Bieszczadach są oczywiście Ustrzyki Dolne. Wyciągi narciarskie znajdziesz jednak także w Arłamowie, Karlikowie czy w Kalnicy.

Coś dla etnografów

bieszczady-atrakcje-cerkwie-kultura

Obszar Bieszczadów niegdyś zamieszkiwany był przez Łemków, Bojków i Rusinów Karpackich. Po wojnie nastąpiły przesiedlenia ludności, ale ślady bytności tych kultur oglądać możemy na tym terenie do dziś. Z reguły zachwycają drewniane cerkwie lub ich pozostałości porozmieszczane w górach. Są to budowle wspaniale wkomponowujące się w niezwykły, dziki krajobraz. Szczególnie godna uwagi jest cerkiew greckokatolicka w Równi, charakteryzująca się wyjątkową architekturą. Z kolei Bandrowie znajdziesz piękną świątynię z początków XVI wieku. Warto odwiedzić także cerkwie w Ustianowej i Smolniku nad Sanem.

Coś dla zoologów

bieszczady-atrakcje-zwierzeta-fauna

Bieszczady są domem dla wielu gatunków zwierząt. Wśród nich są także niedźwiedzie i wilki, czyli największe polskie drapieżniki. Z tego powodu warto przed wyjazdem w ten rejon sprawdzić, jak należy zachowywać się na wypadek napotkania jednego z nich. Tutejsze lasy zamieszkiwane są także przez żubry, których populacja na tym obszarze wynosi ok. 260 osobników. Napotkać można także różnorodne płazy i gady, m.in. rzadko spotykany gatunek węża Eskulapy, który nie występuje w żadnym innym rejonie Polski.

Bieszczady z pewnością są warte dłuższego pobytu. Jeśli do urlopu zostało Ci jeszcze trochę czasu, ale chcesz aktywnie spędzić któryś weekend, sporo do zaoferowania ma też Dolny Śląsk 🙂

Dodaj komentarz