Jak być eko w podróży? 6 sposobów

jak-być-eko-dbać-o-środowisko-01

Wyjeżdżając na wakacje, często wybieramy miejsca położone bliżej natury. Chcemy odpocząć od zgiełku miasta i zobaczyć przyrodę nienaruszoną przez człowieka. To skomplikowane, ponieważ każda forma turystyki nawet ta najmniej inwazyjna jest ingerencją w przyrodę. Co więc robić, aby zachować naturalny dobrostan? Jak dbać o środowisko w podróży? O tym stale warto przypominać.

jak-być-eko-dbać-o-środowisko-02

Po pierwsze – sprzątajmy po sobie. Góry śmieci w lasach i nad morzem nie należą do przyjemnych widoków. Worki foliowe i puszki porozrzucane wokół szlaków również. Nie dość, że nie są one fajnym obrazkiem, to jeszcze mają negatywny wpływ na przyrodę. Czy wiesz jak długo rozkładają się niektóre przedmioty? Oto krótka lista:

Plastikowe butelki – nawet 1000 lat!

Puszki – 200 lat

Guma do żucia – ok. 5 lat

Reklamówki – do 450 lat

Papierki po cukierkach – 450 lat

Niedopałki – 5 lat

Szkło – nie rozłoży się nigdy!

W wielu miejscach, zwłaszcza na popularnych trasach turystycznych, śmietniki są porozstawiane dość gęsto – skorzystaj z tego i nie wyrzucaj nawet najmniejszych odpadków na ziemię. Na niektórych obszarach rozmieszczenie koszy jest jednak niemożliwe, ponieważ pozostawione w nich resztki jedzenia wabiłyby zwierzęta. Tak jest np. w Tatrzańskim Parku Narodowym. Niestety, skutek jest taki, że Tatry są najbardziej zanieczyszczonymi górami w Polsce. Jeśli więc wybierasz się do Zakopanego lub w jakikolwiek inny zakątek Polski, pamiętaj, aby na szlaku zawsze mieć ze sobą niewielki woreczek, do którego schowasz śmieci. Wyrzucisz je po dotarciu do najbliższego śmietnika.

opłata-park-narodowy

Nie unikajmy opłaty za wstęp do parków narodowych. Na obszarach parków narodowych nierzadko pobierana jest opłata za wstęp. Zazwyczaj wynosi ona kilka złotych. Jeśli zatrzymujesz się np. w Szklarskiej Porębie, to za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego zapłacisz zaledwie 6 złotych. Wykupienie biletu na 3 dni spowoduje zmniejszenie opłaty do 5 złotych za dzień. To niewygórowana cena, a płacąc za wejście do rezerwatów przyrody, wspierasz ochronę tych miejsc. Pomagasz w ten sposób finansować ochronę dziedzictwa przyrodniczego, a często i kulturowego w danym regionie.

środowisko-rower-komunikacja-miejska

Ograniczmy podróżowanie autem. Jeśli już dostaliśmy się np. do Gdańska, albo na Podlasie w okolice Białegostoku, wypożyczmy rower i podróżujmy po najbliższym terenie na dwóch kółkach! To dużo przyjemniejsze i zdecydowanie bardziej ekologiczne 🙂 Można też, jak prawdziwy lokals, poruszać się po mieście komunikacją miejską. Szczególnie, że samochód to wybór nie tylko mniej ekologiczny, ale i często droższy w większych miastach trudno będzie znaleźć bezpłatne miejsce parkingowe w centrum.

dzikie-zwierzęta-jak-się-zachować

Nie hałasujmy przebywając na terenie rezerwatu przyrody i w ogóle jakiegokolwiek lasu. Głośne dźwięki mogą płoszyć zwierzynę mieszkającą na obszarach, po których się poruszamy. Spłoszone zwierzę biegnie na oślep, może wybiec np. na ulicę i spowodować zagrożenie na drodze. Poruszajmy się spokojnie i cicho, a słuchanie głośnej muzyki i śpiewy zostawmy na moment relaksu w apartamencie 🙂

czy-można-zbierać-rośliny-w-parkach

Nie zbierajmy roślin w parkach narodowych. Wiele gatunków kwiatów i krzewów jest rzadkich i przez to chronionych prawnie. Podziwiaj je, rób zdjęcia (może podzielisz się nimi z nami? Najlepiej zrób je jakimś fajnym aparatem), zachwycaj się ich pięknem pozostaw je jednak na miejscu, w którym rosną. Dzięki temu będą mogły dalej się rozwijać i rosnąć przez kolejne lata.

gdzie-pojechać-w-góry-do-lasu

Może wybierzesz mniej popularne miejsce? Prawda jest taka, że każdy wyjazd w miejsce bliskie naturze jest pewną szkodą dla przyrody, a im większy ruch turystyczny, tym bardziej cierpi na tym środowisko naturalne. Może więc, zamiast mocno obleganego parku narodowego, wybierzesz mniej popularny, a równie ciekawy park krajobrazowy w pobliżu? Polskie góry to nie tylko Tatry, a hipsterstwo miewa swoje dobre strony 😉 Sporo ciekawych, ale mniej uczęszczanych miejsc znajdziesz np. na Dolnym Śląsku.

 

Dodaj komentarz