W góry jesienią – gdzie, jak i dlaczego warto?

gdzie-jechac-jesienia-w-gory-08

Polacy kochają góry co do tego nie można mieć wątpliwości. Aby się o tym przekonać, wystarczy latem pojechać w co bardziej turystyczne rejony Tatr, Beskidów czy Karkonoszy. Nie każdemu jednak służy lipcowy czy sierpniowy upał, a przy tym tłok w najpopularniejszych miejscach. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to zapewne przyszło Ci już do głowy, aby przesunąć urlop na nieco chłodniejszą porę i pojechać w góry jesienią. Gdzie jechać w góry jesienią i jak się przygotować na taką wycieczkę – o tym dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu.

Dlaczego warto jechać jesienią w góry?

1. Przede wszystkim jesień jest piękna. Choć deszcz i szarzyzna nie należą w tej porze roku do rzadkości, pogodniejsze dni naprawdę potrafią to zrekompensować. Potwierdzi to każdy, kto miał okazję zobaczyć stoki gór pokryte złocistymi koronami drzew albo przejść przez las mglistym porankiem.

2. Jesienią jest chłodniej, co potrafi być dużą zaletą. Podchodzenie pod górę to intensywny wysiłek fizyczny, który sprawia, że robi się naprawdę gorąco. Latem bywa to przyczyną odwodnienia i dlatego trzeba wtedy nosić ze sobą duże ilości wody. Jesienią pod tym względem jest znacznie przyjemniej – o ile ubierzemy się stosownie do pogody, o czym będzie poniżej.

3. Jesienią na szlakach jest mniej turystów. Choć zawsze miło jest spotkać i pozdrowić innego piechura, to w szczytowym sezonie w górach jest tyle ludzi, że często rezygnujemy z powitań. Szukając spokoju i odpoczynku dla umysłu, lepiej więc wybrać się w góry właśnie wtedy, gdy robi się tam nieco luźniej. Wtedy zresztą najbardziej czuje się ducha gór.

4. Przyjemniej jest odpocząć. To prawda, że jesienią z gór wraca się w stanie zmęczenia i lekkiego wychłodzenia. I o to chodzi 🙂 Nie ma nic fajniejszego, niż pyszna kolacja i gorąca kąpiel po całym dniu zdobywania szczytów w otoczeniu jesiennej aury. Potem można rozpalić w kominku i spać tak smacznie, jak nigdy.

O czym trzeba koniecznie pamiętać?

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-07

Przede wszystkim o odpowiedniej odzieży. Choć przy podejściach może być Ci gorąco, to przy postoju (szczególnie na szczytach gór), gdy jest się spoconym, bardzo łatwo o wychłodzenie. Dlatego koniecznie zaopatrz się w specjalne ubrania turystyczne lub sportowe – takie, które łatwo odprowadzają pot, a przy tym zapewniają komfort techniczny. Będzie to na przykład bielizna termoaktywna, a na nią polar i wiatroodporna kurtka. Jeśli planujesz dłuższe postoje, pomyśl o kurtce puchowej. Choć to większy wydatek, jest bardzo lekka i można ją zmniejszyć do rozmiarów małego pakunku. I koniecznie coś przeciwdeszczowego – jeśli nie droga kurtka z membraną, to chociaż ponczo.

Koniec końców – trzeba pamiętać, że góry jesienią nie są dla każdego, a dla tych, którzy nie boją się zaryzykować. Przy pięknej pogodzie ujrzysz najpiękniejsze widoki w Twoim życiu. Równie dobrze jednak może padać, wiać, a widoczność na szczycie może spaść do kilkunastu metrów. Ale spróbować na pewno warto!

Gdzie jechać w góry jesienią?

Wybór jest bardzo szeroki! Każde pasmo górskie potrafi zachwycić o tej porze roku. Wszystko więc zależy od tego, czego tak naprawdę szukasz.

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-02

TATRY, jak wiemy, mają wiele do zaoferowania dla każdego. Przyjemnie jest zarówno przebywać w samym Zakopanem, jak i pójść w góry. Szlaki znajdziesz tam zarówno trudne, jak i łatwe. Trzeba jednak pamiętać, że w wyższych partiach będzie już prawdopodobnie śnieg. Wtedy żarty się kończą – trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i umiejętności.

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-05

KARKONOSZE to świetny pomysł dla tych, którzy Tatrami są już zmęczeni. Również znajdują się tu szlaki o różnym poziomie trudności, a i widoki są najpiękniejsze w całych polskich Sudetach. Także i tutaj jednak potrafi spaść śnieg już w październiku i trzeba być na to przygotowanym. Jednak gdy szczyty pokrywają się białą pierzyną, jest tam mimo wszystko nieporównywalnie bezpieczniej, niż w Wysokich Tatrach.

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-04

SUDETY ŚRODKOWE I WSCHODNIE to nieco mniej popularne rejony. A szkoda! To góry dla sportowców, miłośników historii i tajemnic, a także ludzi, którzy szukają wyciszenia. Nie uświadczysz tutaj tak spektakularnych widoków, jak w Tatrach czy Karkonoszach, ale warto wybrać się z innych względów. O tym, co warto tam robić, dowiesz się czytając nasz wpis Dolny Śląsk dla żądnych przygód.

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-03

BESKIDY to tak naprawdę temat na osobny wpis. Ze względu na duże zróżnicowanie pasm wchodzących w ich skład znajdziesz tutaj naprawdę wszystko. Góry niskie i wysokie, dzikie i bardziej turystyczne, szlaki trudniejsze i łatwiejsze.

Jaki nocleg wybrać?

gdzie-jechac-w-gory-jesienia-06
Apartament Witkiewicz w Zakopanem

Możliwości nie brakuje. Wielu turystów decyduje się na nocleg w schronisku turystycznym ze względu na ich specyficzną atmosferę oraz położenie na szlakach turystycznych. Co odważniejsi spróbują noclegu pod namiotem trzeba jednak pamiętać, że jest to dozwolone tylko w wybranych miejscach, a ponadto wymaga szczególnego przygotowania. Szczególnie jesienią trzeba zadbać o ciepły śpiwór, a przede wszystkim zaopatrzyć się w namiot, który nie przemoknie.

Jeśli jednak jedziesz w góry z dziećmi, albo po prostu szukasz nieco więcej komfortu i prywatności, to warto pomyśleć o wynajęciu domu lub apartamentu. Może to być też pokój w hotelu lub pensjonacie. Ostatnio opisaliśmy na blogu najlepsze miejsca noclegowe w Zakopanem, Szklarskiej Porębie (Karkonosze) i Wiśle (Beskidy). Polecamy przeczytać te wpisy. Jeśli natomiast chcesz szukać noclegu na własną rękę, zapraszamy do sprawdzenia oferty na stronie BookApart.com.

 

Dodaj komentarz