Filmowe szlaki – przez Polskę na przestrzał

polska-1

Jesteś kinomaniakiem? My tak! Dlatego chcemy ci zaproponować nową formę podróżowania. Czy obiło ci się o uszy sformułowanie “turystyka filmowa”? To coraz popularniejszy trend – I wyjątkowo atrakcyjna forma zwiedzania świata! Rozpoczynamy zatem nową serię wpisów. W pierwszej części ślady filmów poprowadzą nas przez Polskę na przestrzał. Jeśli więc ciekawi Cię, gdzie w Polsce kręcone były znane filmy – czytaj dalej. Zaczynamy!

Zakopane

znane-filmy-krecone-w-polsce-02

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na południu Polski – w Zakopanem. Stolica polskich Tatr wielokrotnie była tłem filmowym. Kręcono tu m.in. Rozmowy kontrolowane Sylwestra Chęcińskiego – jedną z kultowych polskich komedii i zarazem kontynuację słynnego Misia. Ale Zakopane to przede wszystkim Tatry. Byłoby dziwne, gdyby te piękne góry nie zostały nigdy wykorzystane przez żadnego filmowca jako sceneria fabularnej akcji. Pierwsze więc, co przychodzi w tym kontekście na myśl, to oczywiście Janosik z Markiem Perepeczką w roli głównej. Demony wojny wg Goi to kolejny film, którego wiele plenerów nakręcono w regionie Zakopanego. Tatrzańskie jaskinie wykorzystała Magdalena Piekorz przy reżyserowaniu głośnych Pręgów. Kontrowersyjna Mistyfikacja z 2010 roku, opowiadająca zmyśloną historię Witkacego, również nie mogła nie być realizowana w Zakopanem, które przez długi czas było przecież miejscem zamieszkania artysty. Jednak nie tylko polskie filmy kręcono w Tatrach. W 2006 roku powstała tu bowiem bollywoodzka (!) superprodukcja Fanaa, traktującą oczywiście o miłości 😉

Zobacz apartamenty w Zakopanem

Kraków

znane-filmy-krecone-w-polsce-03

Kierujemy się teraz na północ i trafiamy do wspaniałego Krakowa. To historyczne miasto wielokrotnie stanowiło oprawę wydarzeń ukazywanych w filmach. Lista jest naprawdę długa, ograniczymy się więc do najciekawszych naszym zdaniem filmów. Kręcono tu takie polskie klasyki jak Wodzirej i Amator ze znakomitymi rolami Jerzego Stuhra, nagrodzonego w Cannes Człowieka z Marmuru Andrzeja Wajdy, niełatwe 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, ale także świetną komedię Juliusza Machulskiego Vinci. Nie możemy jednak zapomnieć o wielkim filmie Stevena Spielberga. Oscarowa Lista Schindlera opowiada o mężczyźnie, który podczas II wojny światowej uratował od zagłady ponad 1000 Żydów. Znakomita światowa obsada, bardzo dobre zdjęcia i prawdziwa historia sprawiają, że jest to zdecydowanie film wart obejrzenia. Zobacz go koniecznie, a potem odwiedź wszystkie miejsca, w których był kręcony.

Zobacz apartamenty w Krakowie

Częstochowa

znane-filmy-krecone-w-polsce-04

Teraz kierujemy się dalej na północny zachód. Tym razem jedziemy w stronę Częstochowy. Znajdujemy się teraz w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i jednocześnie na słynnym Szlaku Orlich Gniazd. Za czasów Kazimierza Wielkiego, na ponad 160-kilometrowej trasie pomiędzy Krakowem a Częstochową, powstawały zamki warowne, których ruiny dzisiaj mogą stworzyć fantastyczne tło filmowe. Zamki wzniesione są na wzgórzach, przez co rodzi się skojarzenie z gniazdami orłów. Pierwsza na naszej trasie jest Pieskowa Skała, gdzie kręcono Ogniem i Mieczem, Potop, Pana Wołodyjowskiego czy Stawkę większą niż życie. Z nowszych produkcji można wymienić komedię Nie kłam kochanie. Mniej więcej w połowie tego długiego szlaku znajduje się wieś Podzamcze z przepięknym zamkiem Ogrodzieniec. Kręcono tutaj wspominanego już wyżej Janosika z 1973 roku, a także Zemstę w reżyserii Andrzeja Wajdy. Z kolei w Olsztynie pod Częstochową powstały takie filmy jak Rękopis znaleziony w Saragossie, Demony wojny wg Goi czy kontrowersyjna Szamanka Andrzeja Żuławskiego. Ten ostatni film powstawał także w samej Częstochowie. Miasto to jednak najbardziej kojarzy nam się z filmem Potop i scenami obrony przez Szwedami.

Zobacz apartamenty w Częstochowie

Łódź

znane-filmy-krecone-w-polsce-05

Z Częstochowy jedziemy do Łodzi. To miasto bezsprzecznie związane jest z filmem. Znajduje się tu przecież słynna Szkoła Filmowa i Studio Semafor. Nic więc dziwnego, że powstało w tym miejscu całe mnóstwo realizacji filmowych. Wymieńmy kilka. Na początek komedie: Seksmisja, Kingsajz, Pułkownik Kwiatkowski, Vabank, Nic śmiesznegoStarczy na kilkanaście dobrych godzin oglądania. Znakomite klasyki nie byłyby tym samym bez łódzkiej scenerii: Ziemia obiecana, Przypadek i Ucieczka z kina „Wolność” to filmy, które trzeba zobaczyć. Z nowszych produkcji warto wymienić głośny film Edi oraz oczywiście oscarową Idę. Masz jeszcze wątpliwości, dokąd się wybrać po obejrzeniu tych wszystkich filmów?

Zobacz apartamenty w Łodzi

Trójmiasto

znane-filmy-krecone-w-polsce-06

A teraz jedziemy już prosto nad morze. Na początek do Gdańska. Tutaj powstały najważniejsze filmy Andrzeja Wajdy, czyli Człowiek z marmuru i Człowiek z żelaza, ale także Wałęsa – człowiek z nadziei. Stocznia Gdańska była tłem wydarzeń historycznych, o których zdecydował się opowiedzieć reżyser. Tutaj też powstał obraz, którego scenariusz napisany został na podstawie książki Güntera Grassa – Blaszany bębenek.

Po pokonaniu kilkunastu kilometrów docieramy do Sopotu. Znajdziemy tu miejsca, w których kręcony był Słodko gorzki z Rafałem Olbrychskim w roli głównej. Innymi filmami ze scenami w Sopocie były np. Reich Władysława Pasikowskiego i komedia Ile waży koń Trojański. Ruszamy dalej na zachód wzdłuż wybrzeża i trafiamy do Gdyni. W tym mieście też znajdziemy lokalizacje z filmu Reich, ale tutaj kręcony był także film na podstawie wydarzeń z grudnia 1970, Czarny czwartek. Ciekawostką jest, że w 1943 roku w Gdyni powstała niemiecka produkcja opowiadająca o… Titanicu.

To co – chcesz sprawdzić apartamenty w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni?

Dodaj komentarz