Co robić na Dolnym Śląsku? Region dla żądnych przygód!

dolny-slask-aktywna-turystyka-przygoda-01

Ok, Dolny Śląsk słynie głównie ze swojej stolicy. Ale ten region to nie tylko Wrocław! Całkiem niedaleko znajdziesz miejsca równie piękne i ciekawe, a przy tym tajemnicze. Tym razem jednak walory czysto krajoznawcze odkładamy na drugi plan, bo obok kulturowego bogactwa Dolny Śląsk ma też sporo do zaoferowania tym, którzy zwyczajnie nie potrafią usiedzieć w miejscu. Więc co robić na Dolnym Śląsku, gdy chcemy wypocząć aktywnie? Oto nasze propozycje:

Co robić na Dolnym Śląsku

dolny-slask-mtb

Choć słysząc hasło „polskie góry”, większość pomyśli pewnie o Tatrach czy Bieszczadach, oto ważna informacja: na Dolnym Śląsku też mamy góry! Nazywają się Sudety i przebiega przez nie łącznie 497 km tras przeznaczonych do kolarstwa górskiego. To właśnie Strefa MTB Sudety. Obejmuje ona zarówno stosunkowo łatwe w pokonaniu leśne drogi, jak i hardkorowe zjazdy, na które lepiej nie wybierać się bez roweru z pełną amortyzacją. Nie ma się co więcej rozpisywać, bo wszystkie potrzebne informacje oraz mapy znajdziesz na oficjalnej stronie Strefy. Warto tylko dodać, że fascynaci historii mogą łatwo połączyć ze sobą obie pasje. Trasy w pobliżu Srebrnej Góry wiodą wśród fortyfikacji, natomiast jadąc po masywie góry Osówka można zobaczyć obiekty kompleksu Riese. Ale o tym będzie później.

 

dolny-slask-splywy-kajakowe

Czas na kolejne duże liczby. Choć mało kto o tym wie, to mamy ponad 1000 kilometrów szlaków wodnych w regionie, a w tym kilka całkiem wartkich i wymagających. Kajaki oczywiście warto połączyć ze zwiedzaniem – szczególnie, że dla wielu Dolny Śląsk pozostaje nieodkryty. Jeśli więc przyjeżdżasz na kajaki do Barda, nie zapomnij zwiedzić tego pięknego miasta i przejść się po przyjemnych szlakach górskich. Wolisz rzekę Bóbr? Wpadnij nad Jezioro Pilchowickie zobaczyć imponującą tamę. Jeżeli natomiast Twój wybór padł na Kwisę, jedną z najczystszych rzek Polski, zwróć uwagę na radzieckie poligony, które będziesz mijać. Bomba.

 

dolny-slask-wspinaczka

Jeśli masz już dość wspinania się po ściance i chcesz „połoić” na prawdziwej skale, to wpadaj do Dolnego Śląska. A gdzie dokładnie? Najlepiej w Rudawy Janowickie. Znajdziesz tutaj ubezpieczone drogi o różnym poziomie trudności. Najbardziej znane i spektakularne to Sokolik Duży oraz Sokolik mały. Jeśli jednak nie straszny jest Ci ciut dłuższy marsz i postanowisz wejść nieco głębiej w las, to znajdziesz dużo więcej ciekawych miejsc, jak Skalny Most czy Starościńskie Skały. Więcej informacji znajdziesz na stronie gminy Janowice Wielkie, ale najlepiej sięgnij po specjalny przewodnik.

dolny-slask-eksploracja

Jeśli chcesz własnymi palcami dotknąć tajemnicy, to wiedz, że Dolny Śląsk to prawdziwy raj dla samozwańczych eksploratorów. To w Górach Sowich miał miejsce największy górniczo-budowlany projekt hitlerowskich Niemiec – Riese, czyli „Olbrzym”. Do dziś nie wiadomo, jaki był cel tego przedsięwzięcia. Obecnie kompleks Riese zwiedzać można nie tylko z przewodnikiem, bo wiele jego naziemnych obiektów dostępnych jest „na dziko”. Wystarczy poszukać, najlepiej z dobrą mapą w ręku.

Odwiedzając Góry Sowie szkoda by było również nie odwiedzić Twierdzy Srebrna Góra. Choć za zwiedzanie jego najlepiej zachowanej części, czyli donjonu, jest płatne, to okolica pełna jest pozostałości różnych wojskowych struktur.

Jeśli natomiast nie chcesz zbytnio oddalać się od Wrocławia, ale do dyspozycji masz dobry rower górski, to jazdę na nim możesz połączyć z odnajdywaniem i fotografowaniem kolejnych schronów będących częścią Linii Środkowej Odry. A jest ich niemało!

Pamiętaj – wszystko zwiedzasz na własne ryzyko! 😉

Dodaj komentarz